Pirmasis tyrimas apie personalo atrankų automatizavimą Baltijos šalyse
Ar verslas jau atrado dirbtinio intelekto naudą personalo atrankų procese? O gabūt apie tai nenori girdėti apskritai? Inicijavome pirmąjį tokio pobūdžio tyrimą, kuriame apklausėme beveik 80 technologijų sektoriaus įmonių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos.
Ilgą laiką personalo atrankų sektorius buvo gana konservatyvus – trūko galimybių ir motyvacijos efektyvinti ir optimizuoti procesus. Tačiau naujai atsiradusios technologijos ir dirbtinis intelektas leidžia keisti personalo atrankų procesą iš esmės.
Kviečiame susipažinti su tyrimo rezultatais ir sužinoti, kaip Baltijos šalių technologijų sektorius vykdo personalo atrankas, kokius įrankius naudoja ir kokių veiksmų ketina imtis artimiausiu metu.
Kodėl atlikome šį tyrimą?
Sutiksite, kad dirbtinis intelektas ir jo pritaikymas versle buvo karščiausia konferencijų, pranešimų ir diskusijų tema 2024 metais. Nuo tokių pokalbių modelių kaip „ChatGPT“ įsigalėjimo kasdienėse užduotyse iki daugybės analogiškų, papildančių ar tobulesnių įrankių atsiradimo.
Ilgą laiką personalo atrankų sektorius buvo gana konservatyvus – trūko galimybių efektyvinti ir optimizuoti procesus dėl tinkamų technologijų stokos. Tačiau naujai atsiradusios technologijos ir DI leidžia keisti personalo atrankų procesą iš esmės. Personalo atrankos tapo naujovėms ir pokyčiams imlia sritimi, kurioje DI jau nėra naujiena, o kasdienė procesų dalis. Ir nors daugelis personalo atrankos specialistų baiminasi, kad technologijos gali atimti jų darbus, vis tik naujoves reikėtų pasitikti ne su baime, o įkvėpimu, kad būtent toks įrankis gali padėti susitvarkyti su neįdomiomis, rutininėmis užduotimis, taip sutaupant laiko ir skiriant jį kūrybinėms ar strateginėms užduotims.
Žvelgiant į ateitį, matoma dar ryškesnė automatizacijos perspektyva – tai, kas šiandien atrodo kaip inovacija, rytoj gali tapti standartu. Jau dabar testuojami sprendimai, kur DI savarankiškai ieško kandidatų, atrenka juos pagal kompetencijas, veda pirminius pokalbius ir teikia išsamias rekomendacijas samdančiam vadovui. Kuriami ir tobulinami interaktyvūs DI pokalbiai su kandidatais, kurie ne tik užduoda klausimus, bet ir natūraliai reaguoja į atsakymus.
Siekdami geriau suprasti šias tendencijas ir jų įtaką Baltijos regiono įmonėms, atlikome išsamų tyrimą, kuriame dalyvavo beveik 80 technologijų ir IT sektoriaus įmonių atstovų. Mūsų tikslas buvo ne tik išsiaiškinti esamą automatizacijos lygį, bet ir suprasti iššūkius, su kuriais susiduria personalo specialistai kasdieniame darbe.
Tikimės, kad šio tyrimo įžvalgos padės įmonėms priimti geresnius sprendimus diegiant automatizuotus įrankius, o HR bendruomenei – mokytis vieniems iš kitų.
„AIDA Recruitment“ įkūrėjas ir „TeamFill“ bendraįkūrėjas Antanas Giraitis
6 pagrindiniai žingsniai personalo atrankų procese
Darbo skelbimo paruošimas ir sklaida
-
Darbo pozicijos aprašymo kūrimas
-
Darbo skelbimo viešinimas
-
Skelbimo platinimas įvairiuose kanaluose
Pokalbis ir vertinimas
-
Pirmasis darbo pokalbis
-
Kandidatų kompetencijų vertinimas
-
Kandidatų sąrašo sudarymas
Kandidatų pritraukimas ir pirminė atranka
-
Aktyvi kandidatų paieška
-
CV peržiūrėjimas ir atranka
-
Potencialių kandidatų sąrašo sudarymas
Galutinė atranka
-
Atrinktų kandidatų pristatymas vadovui
-
Galutinių pokalbių organizavimas
-
Sprendimo priėmimas
Pirminis kontaktas ir pokalbių planavimas
-
Kontaktavimas su kandidatais
-
Darbo pokalbių suderinimas
-
Pokalbių koordinavimas
Įdarbinimo procesas
-
Darbo pasiūlymo pateikimas
-
Sutarties pasirašymas
-
Naujo darbuotojo įvedimas į organizaciją
Kodėl svarbu automatizuoti atrankų proceso žingsnius?
Tradiciniai atrankos metodai reikalauja daug laiko ir žmogiškųjų resursų, tačiau technologijos atveria naujas galimybes efektyviau valdyti šiuos procesus. Šiandieninių kandidatų neriboja geografija – galima ieškoti ir kalbinti geriausius specialistus visame pasaulyje.
Be to, šiuolaikiniai kandidatai tikisi greitesnio ir paprastesnio atrankos proceso, o automatizacija leidžia ženkliai sutrumpinti atrankos trukmę ir pagerinti kandidatų patirtį.
Anksčiau tokie sprendimai atrodė neįmanomi, o dabar jie ne tik eliminuoja rutinines užduotis, bet ir leidžia pasiekti geresnius rezultatus su gerokai mažesniais resursais.
Ką apie personalo atrankų automatizavimą mano tyrimo dalyviai?
Suprantu, kad technologijos ir dirbtinis intelektas padeda tobulinti tam tikrus procesus, tačiau turėtume palikti erdvės ir žmogiškajam veiksniui, požiūriui ir gyvam bendravimui.
Ne visi kandidatai džiaugiasi automatizacija. Dalis teigia, kad jiems trūksta žmogiško bendravimo.
Automatizavimo įrankiai tikrai gali būti naudingi norint greičiau surasti tinkamą kandidatą. Pavyzdžiui, įrašant pokalbį, dirbtinis intelektas galėtų iš karto sukurti profesionalų kandidato aprašymą.
Būkite pirmi – gaukite išsamią rinkos apžvalgą
Užpildykite kontaktinę formą ir gaukite prieigą prie pirmojo personalo atrankų automatizacijos tyrimo Baltijos šalyse:
-
atlikto tyrimo apžvalga;
-
galimybė palyginti ir įsivertinti savo organizacijos darbuotojų paieškos ir atrankos procesą su technologinių įmonių sektoriaus tendencijomis;
-
tolimesnės gairės personalo atrankos procesų tobulinimui.